Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
22 czerwca 2020
Ewakuacja pasażera promu
W niedzielę, 21 czerwca, załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, pospieszyła z pomocą choremu pasażerowi promu Stena Vision. Jednostka znajdowała się około 20 km na północ od Karwi.

21 czerwca, o godzinie 12.26 załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni - Babich Dołów, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna”. Jeden z pasażerów, promu Stena Vision, skarżył się na bardzo silne bóle brzucha. Załoga śmigłowca poszukiwawczo - ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. Pawła Januszko, osiągnęła gotowość do działań dziesięć minut później i o godz. 12.44 wystartowała w kierunku promu. Nad jednostką śmigłowiec dokonał zawisu, a na jej pokład opuszczono ratownika, który dokonał oceny sytuacji. O godz. 13.11, poszkodowany w stanie stabilnym, podjęty został, za pomocą trójkąta ratowniczego, na pokład śmigłowca, który natychmiast rozpoczął powrót do lotniska Oksywie. Lądowanie nastąpiło o godzinie 13.28 i poszkodowany został przekazany, oczekującym na lotnisku służbom medycznym.

Akcję ratowniczą z ramienia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa kpt. mar. Paweł Kałwak.

Była to 675 akcja poszukiwawczo - ratownicza w historii Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) i 9 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 359 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa wspiera także załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Waszyngtona 44
81-301 Gdynia
tel. 261263919
fax. 261261487
com.rzecznik@ron.mil.pl

    
  • BIP