Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
29 maja 2020
Dzień Weterana
W 2002 roku 29 maja ustanowiony został Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Od 2011 roku, zgodnie z postanowieniem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, to także Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Do grona weteranów misji i działań poza granicami kraju należy także liczna grupa polskich marynarzy.

Polscy marynarze wielokrotnie uczestniczyli w operacjach i misjach zarówno pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego.  Pod koniec 1990 roku, jeszcze przed przystąpieniem Polski do NATO, okręty ORP Wodnik i ORP Piast zostały skierowane do Zatoki Perskiej w celu wsparcia operacji „Pustynna Burza” prowadzonej w oparciu o mandat ONZ. W 2002 roku w tym samym rejonie operował ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, który wspólnie z jednostkami międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej wszedł w skład V Floty Stanów Zjednoczonych. Zadaniem jego załogi  było wsparcie, zabezpieczenie i ochrona jednostek uczestniczących w operacji „Enduring Freedom”.

Po przystąpieniu polski do NATO okręty Marynarki Wojennej RP wielokrotnie były kierowane do składu elitarnych stałych zespołów sojuszu. W skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) trzykrotnie, w 2006, 2008 i 2019 roku, wchodziła fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, w SNMG2 służbę pełniła natomiast bliźniacza fregata ORP Gen. T. Kościuszko.  W skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) kilkunastokrotnie wchodziły niszczyciele min ORP Czajka, ORP Mewa i ORP Flaming. ORP Kontradmirał Xawery Czernicki dwukrotnie, w 2010 i 2013 roku, był też jednostką dowodzenia prowadzącego działania na Morzu Bałtyckim, Północnym i Oceanie Atlantyckim   SNMCMG1, a w 2017 roku operującego na Morzu Śródziemnym i Czarnym SNMCMG2.

W prowadzonej przez 5 lat operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour”, uruchomionej po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku, uczestniczyły dwa okręty podwodne ORP Bielik (trzykrotnie) i ORP Kondor oraz fregata ORP Pułaski (dwukrotnie) i okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Czernicki.

Oficerowie i podoficerowie Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego uczestniczyli także w wielu innych misjach pokojowych, stabilizacyjnych i szkoleniowych prowadzonych przez Siły Zbrojne RP - UNDOF (Syria), ISAF (Afganistan), UNIFIL (Liban), MNF (Irak), EUFOR (Bośnia i Hercegowina), KFOR (Kosowo) czy EUNAVFOR MED SOPHIA i EUNAVOR MED IRINI (Włochy).

 

 

 

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Waszyngtona 44
81-301 Gdynia
tel. 261263919
fax. 261261487
com.rzecznik@ron.mil.pl

    
  • BIP