Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 maja 2022
Ewakuacja z platformy na morzu
W piątek, 6 maja, dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, przeprowadziła ewakuację chorego pracownika platformy z wiertniczej na morzu na stały ląd. To 9 W tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Załoga SAR pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Jeden z pracowników platformy wiertniczej Petrobaltic, utracił przytomność i wymagał natychmiastowego transportu do szpitala. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, wystartowała w kierunku platformy o godzinie 9.09, lądując na jej pokładzie po 29 minutach lotu. Ratownik medyczny wstępnie zaopatrzył poszkodowanego, którego następnie przetransportowano na pokład śmigłowca. O godzinie 10.24 Anakonda wylądowała na lądowisku 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie gdzie poszkodowany został przekazany służbom medycznym, oczekującym na lądowisku. Śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 10.46.

Akcję ratowniczą z ramienia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa kmdr ppor. Joanna Kacik.

To 725 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) i 9 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 368 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Waszyngtona 44
81-301 Gdynia
tel. 261263919
fax. 261261487
com.rzecznik@ron.mil.pl

    
  • BIP