Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 maja 2022
SAREX-22
Sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP oraz wybranych instytucji układu pozamilitarnego jako elementów prowadzenia misji poszukiwawczo – ratowniczych w lądowym i morskim obszarze odpowiedzialności to główny cel ćwiczenia pk. SAREX-22 przeprowadzonego w tym tygodniu przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W ramach ćwiczenia zaplanowano przeprowadzenie akcji poszukiwawczo ratowniczej śmigłowca, którego załoga zmuszona była do awaryjnego lądowania w terenie przygodnym oraz załogi okrętu podwodnego, który osiadł na dnie morza.

Jeden z epizodów manewrów SAREX-22 zakładał, że załga śmigłowca ratowniczego po podjęciu poszkodowanych z kutra na morzu, otrzymała zadanie przetransportowania ich do jednego ze szpitali w województwie Zachodniopomorskim. W trakcie lotu doszło do awarii maszyny i lądowania w terenie przygodnym. Sygnał o zdarzeniu otrzymało ARCC (ang. Aeronautical Rescue Coordination Centre) czyli Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Warszawie, który zgodnie z procedurami jest odpowiedzialny za prowadzenie działań poszukiwawczo - ratowniczych.

Ośrodek jest elementem służby ASAR (ang. Aeronautical Search and Rescue) a jego zadaniem jest poszukiwanie statków powietrznych, mogących znajdować się w niebezpieczeństwie, a także niesienie pomocy pasażerom, załogom i innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych. Służba jest zapewniona wszystkim potrzebującym w granicach polskiego rejonu informacji powietrznej FIR. (ang. Flight Information Region). Do dyspozycji ARCC pozostają rozmieszczone w siedmiu bazach Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (LZPR), dysponujące śmigłowcami ratowniczymi oraz samolotem patrolowym M28 Bryza.

W działaniach poszukiwawczych wykorzystany został  również tzw. NZPR – Naziemny Zespół Poszukiwawczo – Ratowniczy Wojsk Obrony Terytorialnej stanowiący element zarządzania kryzysowego.

Kolejny z epizodów ćwiczenia SAREX-22 zakładał, że w wyniku problemów technicznych znajdujący się w rejonie Kołobrzegu okręt podwodny osiądzie na dnie morza. Zgodnie z procedurami uruchomiona została akcja poszukiwawczo – ratownicza koordynowana przez Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego zlokalizowane w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. W działania zaangażowano śmigłowiec Brygady Lotnictwa MW, jednostki pływające Marynarki Wojennej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Odszukani i podjęci przez śmigłowce ratownicze i jednostki pływające rozbitkowie przetransportowani zostali do Portu Wojennego w Świnoujściu oraz Punktu Bazowania MW w Kołobrzegu gdzie rozbitków przekazano służbom medycznym. Na miejscu przeprowadzono tzw. triaż czyli procedurę pozwalającą na segregację poszkodowanych w zależności od doznanych obrażeń i sposobu dalszego udzielania pomocy – np. umieszczenia w komorze hiperbarycznej czy transportu do szpitala.

Dołączona galeria zdjęć: SAREX-22

Zobacz więcej w galerii: SAREX-22
generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Waszyngtona 44
81-301 Gdynia
tel. 261263919
fax. 261261487
com.rzecznik@ron.mil.pl

    
  • BIP