Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
ZASTĘPCA DOWÓDCY CENTRUM OPERACJI MORSKICH - ZASTĘPCA DOWÓDCY KOMPONENTU MORSKIEGO
 
 
komandor Andrzej OGRODNIK
 
 
 
Komandor Andrzej Ogrodnik urodził się 12 grudnia 1966 roku w Wysokim Mazowieckim. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji Morskiej i Broni Podwodnej w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Po jej ukończeniu, w 1990 roku rozpoczął służbę na okręcie podwodnym ORP ,,Orzeł’’, przechodząc wszystkie szczeble dowodzenia na tej jednostce, zaczynając od dowódcy działu, poprzez zastępcę dowódcy okrętu i kończąc na jej dowódcy. Od stycznia do maja 2005 roku był zastępcą dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego ,,Bielik’’, wykonującego zadania na Morzu Śródziemnym w ramach operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „Active Endeavour”.

Następnie rozpoczął służbę w sztabie 3. Flotylli Okrętów na stanowisku Szefa Wydziału Operacyjnego Zarządu N-3, z którego w 2006 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu, w 2007 roku objął dowództwo dywizjonu Okrętów Podwodnych, którym dowodził przez kolejne trzy lata. W 2010 roku komandor Ogrodnik rozpoczął służbę w strukturach NATO poza granicami kraju na stanowisku szefa Oddziału Planowania Ćwiczeń – zastępcy szefa Zarządu Ćwiczeń Połączonych w Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii.

Po powrocie do Polski, w roku 2013 został szefem Oddziału Oficerów Flagowych w Dowództwie Marynarki Wojennej, a po zmianie systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP objął stanowisko szefa Oddziału Ratownictwa w Inspektoracie Marynarki Wojennej. Od dnia 5 listopada 2018 roku komandor Andrzej Ogrodnik jest zastępcą dowódcy Centrum Operacji Morskich – zastępcą dowódcy Komponentu Morskiego.

Komandor Andrzej Ogrodnik został odznaczony między innymi: złotym medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju", złotym medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz "Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę", a także "Gwiazdą Morza Śródziemnego". Otrzymał również amerykański medal "Meritoriuous Service Medal" nadany przez Prezydenta USA.

Komandor Andrzej Ogrodnik jest żonaty i ma dwójkę dorosłych dzieci – córkę i syna.
    
  • BIP
pdf

go-up
Kontakt

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego
Waszyngtona 44
81-301 Gdynia
tel. 261263919
fax. 261261487
com.rzecznik@ron.mil.pl

    
  • BIP